A Fraktálok világát sokan, sokféle módon szemléltették már, elég ha megnézzük a Google találati oldalát.
De mit is nevezünk fraktálnak?
“A fraktálok a matematikatörténet során már az 1880-as évektől kezdve fellelhetőek, igaz, csak mint egyedülálló, egymástól elszigetelt matematikai érdekességek és ellenpéldák. Jelentőségükre Benoit B. Mandelbrot amerikai matematikus figyelt fel, ő gyűjtötte ezeket a matematikai “kakukktojásokat” egy csoportba, és ő nevezte el őket 1975 körül fraktáloknak. A fraktál szó a latin fractus szóból származik, melynek jelentése törött, töredezett. Olyan alakzatokat, ponthalmazokat nevezett így, melyek lényegesen szabálytalanabbak, összetettebbek, töredezettebbek a klasszikus geometriában előforduló alakzatoknál.” Forrás: Lógós Ecsetvonások tananyag.
Ha például megnézzük az imént idézett tananyag 7.leckéjét, láthatjuk, hogy a Logó nyelv segítségével milyen egyszerűen lehet látványos fraktálokat készíteni. Hasonló fraktál rajzolási feladatok rendre megtalálhatók a különböző munkafüzetekben, illetve versenyfeladatokban.
A tegnapi HungaroLogo konferencia egyik előadója, Pavel Boytchev egy még látványosabb módját választotta a Fraktálok szemléltetésének.
A fenti kép egy olyan videóból származik, amelyben a szerző a Mandelbrot-halmaz alkotóelemei által inspirált fotorealisztikus képeket is elhelyezett, amelyek még látványosabbá teszik a bemutatót. De erről mindenki maga is meggyőződhet, ha megnézi az alábbi -mindössze 5 perces – videót.
httpvh://www.youtube.com/watch?v=93akxnQ1xxw
Érdekesség, hogy a videó egy olyan 3D-s Logó környezetben (ELICA Logó) készült, amely Pavel Boytchev saját fejlesztése.